دکتر طهرانچی: دانشگاه آزاد اسلامی خود را موظف به حفظ جوانان مومن کشور می‌داند

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اهمیت نقش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، گفت: نهاد در دانشگاه یکی از مؤلفه های پیاده سازی تربیت اخلاقی، اعتقادی و رفتاری دانشجویان است که باید نقش مؤثری در این حوزه ایفا کند.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست مسئولان استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، با حضور حجت الاسلام دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها و دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مجتمع حافظ این دانشگاه تشکیل شد.
طهرانچی در این نشست با اشاره به بنیان گذاری دانشگاه در کشور، اذعان کرد: مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند «دانشگاه ما بی‌رودربایستی غلط بنیان‌گذاری شده، از اول غلط بنیان‌گذاری شده و بنابراین یک اصلاح و یک تحول و یک صیرورت درونی برای دانشگاه به‌ طور مستمر لازم است.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری نظر جرارد دلانتی درباره مفهوم دانشگاه در کتاب «دانش در چالش» ادامه داد: دلانتی معتقد است اسلامی شدن دانشگاه در محیط جامعه جهانی در راستای تعریف فرهنگ محلی و دفاع از ارزش های بومی در برابر ارزش های غربی است.
او افزود: همچنین دکتر مقصود فراستخواه در نگاه تندی که به دانشگاه اسلامی دارد در کتاب «سرگذشت و سوانح دانشگاه در ایران» اسلامی شدن دانشگاه را ارتدکس فقهی و ایدئولوژیک می داند. فراستخواه حتی گزینش دانشجو در دانشگاه را نقد و از آن به عنوان کدگذاری ایدئولوژی و سیاسی دولت یاد می کند.
طهرانچی خاطرنشان کرد: در این کتاب به صراحت قید شده که جریان دانشگاه بعد از سال 1320 یک فضای آکادمیک و مدرنیته ای بود که مدرنیته را مبتذل و موقت عنوان می کند و می گوید ما هیچ راهی نداریم جز اینکه به این مدرنیته باز گردیم. جرارد دلانتی در کتاب «دانش در چالش» تأکید می کند اسلامی شدن دانشگاه ها تلاش روشنفکران مسلمان برای مقابله با سیطره فرهنگ غرب است.
او با بیان اینکه کشور ما پس از 40 سال نیازمند یک حرکت جدی است، توضیح داد: حرکت برای این است که مفهوم دانشگاه اسلامی مبتنی بر پایه ها و اصول و مبانی از ابتدا برنامه ریزی و ساحت های تعلیم و تربیت بازسازی شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه به یک سند تحول آموزش عالی نیاز داریم، اضافه کرد: در این سند باید به ساحت های شش گانه تربیت توجه شود.
طهرانچی با تأکید بر لزوم اهمیت واژه «تربیت» در دانشگاه، ادامه داد: از ابتدا، ما را از به کار بردن مفهوم تربیت در دانشگاه ترسانده و گفته اند اساسا لغت تربیت را به کار نگیرید و جای آن از واژه «فرهنگی» استفاده کنید که نادرست است.
او با بیان اینکه یکی از ساحت های شش گانه تربیتی، ساحت «اخلاقی، رفتاری و اعتقادی» است، افزود: این ساحت از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. در پرداختن به این ساحت باید از اسلام مبتنی بر فقاهت و اسلام مبتنی بر ولایت استفاده کنیم، در غیر اینصورت به انحراف می رویم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اهمیت نقش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، گفت: نهاد در دانشگاه، از مؤلفه های پیاده سازی تربیت اخلاقی، اعتقادی و رفتاری دانشجویان است که باید نقش مؤثری در این حوزه ایفا کند.
طهرانچی عنوان کرد: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برای ایفای نقش در این حوزه دو ابزار متنی و فوق برنامه دارد. ابزار متنی دروس معارف در دانشگاه ها و ابزار فوق برنامه حضور در فعالیت های فرهنگی دانشگاه است.
او با تأکید بر اینکه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری باید فراتر از اخذ دو واحد درسی در دانشگاه فعالیت داشته باشد، ادامه داد: در سال های گذشته به ما تحمیل شده که در امر تربیت، رفتار دانشگاه غربی را داشته باشیم. همین موضوع عملا کارآمدی ما را تحت الشعاع قرار داده است. در این رفتار غلط یک قالب وجود دارد که دانشگاه را از تربیت به آموزش و آموزش دست دوم سوق می دهد و بسیار نادرست است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: بر این اساس باید در بخش تربیت اعتقادی و رفتاری، طرحی نو ایجاد کنیم.
او با بیان اینکه مقام معظم رهبری درباره جوانان مؤمن بسیار تأکید دارند، افزود: در دانشگاه آزاد اسلامی موظف هستیم که جوانان مؤمن کشور را حفظ کنیم. در این دانشگاه با همه بضاعت برای این تحول اعلام آمادگی کرده ایم و معتقدیم مسیر گذشته ما را به جایی نمی رساند و نیازمند طرح و برنامه های تازه هستیم.

پیوندهای سایت