بزرگ ترین رویداد قرآنی دانشجویان کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی از دوازدهم تا چهاردهم آذر در شیراز برگزار می‌شود.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، امروز نشست خبری حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی درباره بزرگ ترین رویداد قرآنی دانشجویان کشور با حضور اصحاب رسانه تشکیل شد.
کلانتری با بیان اینکه سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی از دوازدهم تا چهاردهم آذر برگزار می‌شود، افزود: این دوره از مسابقه ها در جوار مرقد ملکوتی حضرت احمد بن موسی الرضا شاهچراغ (ع) در شیراز برگزار خواهد شد.
او با تأکید بر اهمیت پرداختن به موضوع قرآن و عترت، ادامه داد: بحث قرآن کریم و فرهنگ‌سازی برمبنای آموزه‌های قرآن، از مهم‌ترین کارهایی به شمار می آید که به برکت پیروزی انقلاب اسلامی و حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در کشور ما روز به روز از رونق بیشتری برخوردار شده است. در حقیقت انقلاب اسلامی که به گفته بسیاری از اندیشمندان سیاسی دنیا، بزرگ‌ترین انقلاب مردمی تاریخ است، برمبنای هدایت و آموزه‌های قرآن شکل گرفت. مبنای اصولی و عامل ماندگاری جمهوری اسلامی، آموزه‌های قرآن و عترت نبی اکرم (ص) است.

توجه به امور قرآنی، از کارهای مهم فرهنگی دانشگاه‌ها
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری اینکه یکی از نکته های مهم فرهنگی در دانشگاه‌ها، توجه به قرآن است، خاطرنشان کرد: امروز بخش مهمی از امور فرهنگی دانشگاه، معطوف به قرآن است. رشته‌های تخصصی علوم قرآن و حدیث نیز از مقطع کارشناسی تا دکتری حرفه‌ای در دانشگاه‌های سراسر کشور برقرار است.
کلانتری با اشاره به اینکه خوشبختانه کانون‌های قرآن و عترت با جدیت در دانشگاه‌های کشور مشغول فعالیت هستند، اظهار کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی نزدیک به 400 کانون قرآن و عترت فعالیت می‌کنند. همچنین فعالیت پژوهشکده‌های ویژه قرآن و عترت، برگزاری مسابقه های متنوع فرهنگی در حوزه‌های معارف و مفاهیم قرآن و آموزه‌های اهل بیت (ع) از دیگر برنامه‌های رسمی دانشگاه‌های کشور و دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه قرآن و عترت است.
او با بیان اینکه سالانه نزدیک به هزار برنامه در حوزه قرآن و عترت در سطوح مختلف برگزار می شود، توضیح داد: یکی از پاک‌ترین عرصه‌های فرهنگی، فعالیت های قرآنی است. مؤثرترین و کم‌هزینه‌ترین فعالیت های فرهنگی، اموری است که معطوف به قرآن و عترت است. اگر انسانی توفیق مأنوس شدن با قرآن را داشته باشد، ده‌ها پله ترقی را طی می کند و از مشکلات، خطرها و انحراف های فکری و اخلاقی دور می‌شود. به همین دلیل کارهای مربوط به قرآن در دانشگاه‌ها، از امور مهم و باارزش تلقی می‌شود.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: ورود انسان به حوزه تدبر قرآن و انطباق رفتار، سلوک و سبک زندگی با دستورالعمل‌های قرآنی، در ساخته شدن مدینه فاضله و یک زندگی همراه با آرامش، اخلاق و به دور از اضطراب و استرس کمک می‌کند. این موارد نتیجه انس با قرآن، تدبر به قرآن و عمل به آن است.
کلانتری با یادآوری اینکه دنیای امروز با تمامی فناوری ‌های پیشرفته خود، محتاج یک زندگی منطبق بر انسانیت، اخلاق و آرامش است، ادامه داد: زندگی ایده‌آل در این دنیا براساس حس برادری و دوستی همنوع است و تمامی این موارد در پرتو قرآن کریم قابل دسترس است. قرآن کریم آخرین معجزه جاودانه الهی برای انسان عصر خاتم است، یعنی قرآن به عنوان یک کتاب و الگوی تمام‌عیار، می‌تواند تا پایان عمر دنیا پاسخگوی همه نیازهای بشر در حوزه فردی، اجتماعی، سبک زندگی، اخلاق و پیشرفت‌های گوناگون باشد.
او با اشاره به جزئیات برگزاری سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور، تصریح کرد: روند شکل‌گیری این جشنواره از یک سال پیش آغاز و مسئولیت برگزاری آن با حکم رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، برعهده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته شده است. ضمن اینکه امور مربوط به جشنواره از تیر 1397 آغاز شده و دارای بخش‌های مختلف است.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد: بخش‌های مختلف جشنواره شامل بخش معارفی (در 9 رشته)، بخش هنری، ادبی و پژوهشی (در 16 رشته) و بخش آوایی و شفاهی است.
کلانتری خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی، بخش معارفی را 21 آبان با حضور 220 نفر در 9 مرکز استان برگزار کرد و 27 نفر به عنوان برگزیده معرفی شدند که از این افراد در افتتاحیه جشنواره تقدیر می شود.
او با اشاره به اینکه در بخش هنری، ادبی و پژوهشی 640 اثر به دبیرخانه جشنواره در شیراز رسیده است، افزود: این آثار از 25 تا 27 آبان داوری و 48 اثر برگزیده شد. از صاحبان آثار برگزیده در این بخش نیز در افتتاحیه جشنواره تقدیر خواهد شد.
عضو هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی توضیح داد: در بخش آوایی و شفاهی جشنواره 360 نفر به دبیرخانه معرفی شدند که از این شمار، نزدیک به 60 نفر در اختتامیه جشنواره برگزیده و تقدیر خواهند شد. در مجموع 1200 نفر از برگزیدگان دانشگاه‌های مختلف به این جشنواره معرفی شده‌ اند که پس از ارزیابی‌ها، 135 نفر برگزیده و تقدیر خواهند شد.
دبیر سی و چهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور با بیان اینکه افتتاحیه جشنواره، دوازدهم آذر در مجتمع پیامبر اعظم (ص) دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و با حضور مدیران ارشد کشوری، دانشگاهی و استانی برگزار خواهد شد، اضافه کرد: اختتامیه، چهاردهم آذر در جوار مرقد ملکوتی حضرت شاهچراغ (ع) برگزار می‌شود.

صدور دستورالعمل آراستگی به نیت حفظ واجبات عفاف و پوشش
کلانتری با اشاره به دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این دستورالعمل به نیت حفظ واجبات عفاف، پوشش و روابط در فضای دانشگاهی ابلاغ و پیگیری شده است. این دستورالعمل، از امور مهم فرهنگی دانشگاه است و معتقدیم آموزه‌های قرآن و عترت به اندازه ای غنی هستند که می‌توانیم در تمامی حوزه‌ها از آنها بهره‌مند شویم و در دانشگاه آزاد اسلامی نیز به همین گونه رفتار خواهیم کرد.
او با بیان اینکه در دانشگاه‌های کشور و دانشگاه آزاد اسلامی، جمع بزرگی از بهترین حافظان، قاریان، آموزگاران و هنرمندان قرآنی وجود دارد، خاطرنشان کرد: این موضوع مایه افتخار کشور است. صدها مقاله علمی و پژوهشی در مجله های داخلی و بین‌المللی بر مبنای آیات قرآن و روایات معصومین (ع) منتشر می‌شود که بسیار حائز اهمیت است. باید تلاش کنیم در سبک زندگی، رفتار، نوع تعامل، حل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی به سمت قرآن حرکت کنیم. امیدوارم برگزاری این جشنواره ملی کمک کند تا فرهنگ استفاده از قرآن، عمق و توسعه بیشتری در کشور پیدا کند.
در این نشست، رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی نیز با بیان اینکه مقام معظم رهبری همواره بر دو موضوع ضرورت فضاسازی برای آشنایی با مفاهیم و تفسیر قرآن و حضور جوانان در برنامه‌های قرآنی تأکید داشته‌اند، افزود: سی‌وچهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان کشور با توجه به همین رویکرد برگزار خواهد شد و دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق این اهداف، سه رویکرد را در برگزاری جشنواره در دستورکار قرار داده است.
دکتر عبدالمجید طالب‌تاش افزود: یکی از رویکرد‌ها این است برنامه‌ریزی به گونه‌ای صورت گیرد که اجراکنندگان اصلی جشنواره، خود دانشجویان باشند. رویکرد دوم مردمی کردن جشنواره و رویکرد سوم مشارکت نهادهای دولتی و غیردولتی و تمامی دستگاه‌های قرآنی اعم از دستگاه‌های رسمی و غیررسمی است.

پیوندهای سایت