دکتر طهرانچی: رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی تغییر ریل و اثرگذاری مثبت فرهنگی در کشور است

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، رویکرد این دانشگاه را تغییر ریل و اثرگذاری مثبت فرهنگی در کشور و رسیدن به جایگاه خاص خود عنوان کرد.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی در سفر به استان قم با حضور در بیت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با این مرجع عظام تقلید، دیدار و گفت وگو کرد و در جریان وضعیت بهبودی ایشان قرار گرفت.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن آرزوی سلامتی و طول عمر برای آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی، گزارشی از وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی و فعالیت‌های مربوط در طول یک سال تحصیلی گذشته ارائه کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به گستردگی ۴۰۰ واحد و مرکز آموزشی و ۷۰۰ مدرسه در سراسر کشور، یک دانشگاه اجتماعی است که در طول ۳۷ سال فعالیت خود، اثرهای فرهنگی مختلفی داشته است.
او ادامه داد: رویکرد در این مدت، تغییر ریل و اثرگذاری مثبت فرهنگی در کشور بود تا دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه خاص خود را پیدا کند. در همین راستا ساختار دانشگاه را تغییر دادیم و معاونت های موضوعی را ایجاد کردیم که از مهم ترین آنها، معاونت علوم انسانی و هنر است.
طهرانچی خاطرنشان کرد: معاونت علوم انسانی و هنر با هدف تغییر رویکرد از علوم انسانی ترجمه ای ایجاد شده است و بیش از 650 هزار دانشجو دارد. این در حالی است که تمامی فعالیت های آموزشی و پژوهشی این دانشجویان ذیل معاونت علوم انسانی و هنر انجام می شود.
او با تأکید بر اینکه سند دانشگاه اسلامی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سرلوحه فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی قرار دارد، اضافه کرد: یکی از اقدام های مهم در دوره تازه مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه است. مسئولیت این نهاد برعهده حجت الاسلام شریفانی است و مصمم هستیم موضوع های تربیتی دانشجویان را با جدیت پیگیری کنیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه اشتغال دانشجویان و امیدآفرینی بین جوانان مورد توجه دانشگاه آزاد اسلامی است، توضیح داد: در بحث کشاورزی وضعیت آموزش این رشته در کشور تقریبا به صفر رسیده بود و فقط هفت هزار دانشجوی کشاورزی داشتیم. برای خروج از این وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی حرکت جدی را آغاز و حتی در برخی از واحدها به پذیرش دانشجو بدون دریافت شهریه و آموزش در محیط علمی و عملی اقدام کرد.
طهرانچی اظهار کرد: یکی از طرح های موفق دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه کشاورزی، طرح تولید بذر هیبریدی خیار و گوجه است که مراحل اجرایی آن در استان اصفهان آغاز شده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به لزوم توجه به مسائل فرهنگی و اعتقادی دانشجویان خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با تدوین طرح دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری و فرهنگی تلاش دارد وضعیت فرهنگی را ساماندهی کند و ارتقاء دهد تا بتوانیم مسیری جدا از آنچه القا می شود، پیش بگیریم. در این راستا حرکت های محتوایی و شکلی داشتیم و خداوند متعال موفقیت هایی را نصیب ما کرده است.
در این دیدار، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رئیس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه تهران نیز به ارائه مطالبی درباره تعامل دانشگاه آزاد اسلامی با این پژوهشگاه و طرح «فقه نظام» پرداخت.

پیوندهای سایت