ورود جهادی دانشگاه آزاد اسلامی به سیل در سیستان و بلوچستان

 

تعطیلات نوروزی امسال و نخستین هفته کاری دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۸ را می‌توان بی‌نظیرترین شروع سال کاری در تاریخ ۳۶ ساله این دانشگاه دانست. از آنجا که اعتقاد مدیران دانشگاه آزاد اسلامی خدمت به مردم به‌عنوان ولی‌نعمتان و صاحبان اصلی این دانشگاه است، دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به اتفاق هایی که برای مردم می‌افتد، بی‌تفاوت نیست. از این‌رو، با توجه به وقوع حوادث و بحران‌های طبیعی در کشور، از نخستین روزهای سال نو، این دانشگاه برای کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده به حالت آماده‌باش درآمد و به دنبال دستور رهبر معظم انقلاب مبنی ‌بر کمک‌های مردمی و ورود دستگاه‌های عمومی به امداد مردم، وارد میدان شد.
دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس هیات ‌موسس و هیات ‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی نیز در پیامی به رئیس دانشگاه بر امدادرسانی، بسیج امکانات و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای کمک‌رسانی به مردم آسیب‌دیده تاکید کرد. در این راستا پنجم فروردین ستاد مقاله با بحران سیل در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد و بلافاصله نمایندگان دانشگاه به شهرهای سیل‌زده اعزام شدند. حجم انبوهی از کمک‌های دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی هم به مناطق سیل‌زده ارسال شد.
همان طور که دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید داشت، دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی اجتماعی، از مردم و برای مردم است که به‌ عنوان یک شبکه اجتماعی گسترده در سراسر کشور با دارا بودن بیش از پنج میلیون دانش آموخته، یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو، ۳۰ هزار عضو هیات‌علمی و بیش از ۳۰ هزار کارمند به‌ عنوان یک خانواده بزرگ انقلابی با رویکرد علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی باید به چالش‌ها، معضل ها و پرسش های موجود در جامعه پاسخ دهد.
پس از تشکیل این قرارگاه و انتصاب دکتر بیژن رنجبر به ‌عنوان رئیس و انتخاب معاونان این قرارگاه، دستور اعزام فوری ماشین‌آلات سنگین و راهسازی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به استان لرستان ابلاغ شد. پس از تشکیل قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی، نیروهای جهادی فعالیت‌های خود را با هماهنگی این قرارگاه آغاز کردند تا اینکه طی دو سه روز گذشته در جنوب سیستان و بلوچستان ۱۳ شهرستان درگیر سیلاب شدند. امدادرسانی در این شهرها به دلیل حجم بالای سیل و نامساعد بودن شرایط جوی به کندی پیش می‌رود. وقوع سیل در استان سیستان‌وبلوچستان بر اثر بارندگی‌های بسیار، به بسته شدن برخی مسیرهای ارتباطی در جنوب این استان انجامیده است، خانه های شماری از مردم منطقه دچار آبگرفتی شده است، به‌طوری که ۶۷۹ نفر از هموطنان سیل‌زده توسط نیروهای هلال‌احمر در چادر، اسکان اضطراری داده شدند.
براساس خبرهای مختلف رسانه‌ای و غیررسانه‌ای، بلندای آب در مناطق سیل‌زده استان سیستان‌ وبلوچستان تا 1.5 متر هم رسیده و تردد فقط با قایق امکان‌پذیر است. راه‌های زمینی مسدود شده‌اند و بالگردها به دلیل شرایط جوی به‌سختی اجازه پرواز پیدا می‌کنند. مشکلات بسیاری برای مردم به‌ وجود آمده و مدارس ۱۲ شهر تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است.
همچنین بر اثر بارش بی‌سابقه باران در سیستان ‌و بلوچستان، آب سه سد سرریز شده است. حجم بارش باران در شهرستان دلگان حدود ۱۱۷ میلی‌متر گزارش شده است. این درحالی است که حجم متوسط سالانه بارندگی در استان سیستان ‌و بلوچستان ۱۱۳ میلی‌متر است و گزارش‌ها نشان می دهد مردم این شهرستان بیشتر از دیگران نیازمند کمک‌رسانی هستند.
تمامی راه‌های اصلی و فرعی این شهرستان مسدود شده و خطوط تلفن از کار افتاده‌اند و این شرایط را دشوارتر کرده است. آنتن تلفن‌های همراه در برخی مناطق از بین رفته و فقط می‌توان با تلفن‌های ماهواره‌ای تماس گرفت و تمام اینها دلایلی محکم برای شرایط بد این روزهای سیستان‌وبلوچستان است.
حالا دوباره دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به تجربه‌ای که در بحث سیل خوزستان و لرستان و زلزله در کرمانشاه دارد، وارد میدان شده و با تمام توان درحال کمک و خدمات‌رسانی به مردم این نقطه از کشور است. طی گفت‌وگوهایی با برخی روسای واحدهای دانشگاهی در این استان مشخص شد برخی واحدها حدود سه روز است که امتحان های آنها لغو شده و تعطیلند. از سویی دیگر دانشگاه آزاد اسلامی، در چابهار که وضعیت نامساعدتری نسبت به بقیه شهرستان‌ها دارد، درحال اسکان مردم، پخت و توزیع غذای گرم است. با این حال در سازمان مرکزی نیز برخی اقلام مانند آب‌آشامیدنی، پتو، کنسرو و تعدادی خودروی شاسی‌بلند را به این ناحیه ارسال کرده تا هرچه سریع‌تر وضعیت مردم به حالت عادی بازگردد.

نیاز فوری به پتو، کنسرو، وسایل گرمایشی و آب معدنی
دکتر سلطانعلی میر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان ‌و بلوچستان و واحد زاهدان درباره اقدام دانشگاه آزاد اسلامی استان برای کمک‌رسانی به مردم مناطق سیل‌زده گفت: «روز جمعه و پیش از شدت گرفتن بارش‌ها و وقوع سیل بنا بر هشدار سازمان هواشناسی، به کلیه واحدها اعلام آماده‌باش کرده بودیم و حتی جلسه با ستاد بحران استان و شهرستان را هم برگزار کردیم.»
او ادامه داد: «در راستای آماده‌باش سیل، تمامی محل‌های اقامتی و همچنین سالن‌های ورزشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در اختیار ستاد بحران قرار گرفتند تا در صورت لزوم مردم سیل‌زده در آنها اسکان داده شوند. از سوی دیگر پیش از اینکه سیل استان را فرا بگیرد، امتحان های پایان ترم لغو شد تا مشکلی برای دانشجویان ایجاد نشود.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان ‌و بلوچستان با تاکید بر اینکه در تمامی استان 30 هزار دانشجو در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می‌کنند، تصریح کرد: «از این شمار، قریب به 80 درصد از دانشجویان بومی هستند که طبیعتا خودشان جزء سیل‌زدگان محسوب می‌شوند.»
میر خاطرنشان کرد: «در شهرهایی مانند نیکشهر که جاده‌های مواصلاتی‌اش همچنان برقرار است، اردوی جهادی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده و در حال جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای اعزام به مناطق سیل‌زده هستیم. البته در چابهار از روز گذشته پخت روزانه ۵۰۰ پرس غذای گرم نیز انجام شده و این روند تا زمان عدم نیاز به این کار ادامه خواهد داشت.»
او توضیح داد: «به تهران و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز اقلام مورد نیازمان را اعلام کردیم و حتما مسئولان در راستای تامین این کالاها اقداماتی را انجام خواهند داد. در حال حاضر مناطق سیل‌زده استان سیستان ‌و بلوچستان نیاز فوری به پتو، کنسرو، وسایل گرمایشی، آب معدنی و غیره دارند و باید این اقلام پیش از برودت هوا به دست سیل‌زدگان برسد؛ چراکه با فروکش کردن آب و تخلیه آب از منازل مردم، دور تازه نیازهای مردمی شکل خواهد گرفت.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان‌وبلوچستان تاکید کرد: «متاسفانه راه‌های ارتباطی بسیاری از روستاها قطع شده و قطعا برقراری ارتباط میان روستاها با شهرها نیازمند حضور نیروهایی مانند هلال‌احمر و نیروهای نظامی و راهسازی است و نمی‌توان با نیروی پیاده متشکل از دانشجویان و گروه‌های جهادی کاری در این زمینه انجام داد.»
میر درباره اعزام کاروان کمک‌های مورد نیاز مردم سیل‌زده اظهار کرد: «به احتمال زیاد از چهارشنبه کاروان‌ها به جنوب استان که بیشترین خسارت را از سیل دیده‌اند، اعزام خواهند شد و حتی حضور جدی‌تر گروه‌های جهادی و دانشجویی را نیز شاهد خواهیم بود.»
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سیستان‌ و بلوچستان عنوان کرد: «در حال حاضر آب در بیشتر بخش‌های مناطق سیل‌زده فروکش کرده، اما این بدان معنی نیست که دیگر نیاز به کمک‌رسانی وجود ندارد. برای جبران خسارت‌های مالی نیازمند حضور نیروها در این مناطق هستیم. خوشبختانه تلفات انسانی در سیل استان به‌ دلیل آمادگی همه دستگاه‌ها بسیار کم بوده است، اما متاسفانه خسارت مالی زیادی داشته‌ایم.»
او تصریح کرد: «هرچند در نیکشهر بسیج دانشجویی حضوری فعال دارد و در چابهار نیز پخت غذای گرم آغاز شده، اما در برخی مناطق به‌دلیل بسته شدن راه‌های ارتباطی، عملا امکان حضور نیروهای داوطلب دانشجویی وجود ندارد و امکان کمک‌رسانی در این مناطق از عهده دانشگاه آزاد اسلامی خارج است. برای رفتن به چنین مناطقی نیازمند بالگرد و حضور نیروهای نظامی هستیم تا بتوانیم بعد از باز شدن راه‌ها، نیروهای جهادی را به آنجا اعزام کنیم.»

تشکیل قرارگاه جهادی دانشگاه در سیستان ‌و بلوچستان
رئیس قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: «از همان ابتدای اعلام شرایط بحرانی در استان سیستان ‌و بلوچستان ارتباط مستقیمی با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان برقرار کردیم و دستور تشکیل قرارگاه جهادی صادر شد.
احمد صالحی‌آرا افزود: البته باید به این موضوع توجه ویژه شود که در تمامی واحدهای دانشگاهی در مراکز استان‌ها قرارگاه جهادی به صورت بالقوه وجود دارد، اما فقط در شرایط بحرانی، واحد دانشگاهی که در مرکز استان بحران‌زده وجود دارد، فعالیت قرارگاه جهادی را به‌صورت بالفعل درمی‌آورد.»
او ادامه داد: «در استان سیستان‌وبلوچستان نیز با توجه به اعلام شرایط بحرانی از سوی استانداری و فرمانداری شهرها پس از وقوع سیل، بلافاصله قرارگاه اصلی در مرکز استان به ریاست میر تشکیل شد. قرارگاه‌های فرعی نیز در شهرستان‌های مرتبط از جمله چابهار به ریاست واحد چابهار تشکیل شد و اقدام های اولیه را انجام دادند.»
رئیس قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: «طبق جلساتی که در تهران پیش از وقوع سیل داشتیم، به کلیه واحدهای این استان اعلام آماده‌باش داده شد و با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یکی از بزرگ‌ترین مراکز دانشگاهی در این استان محسوب می‌شود و در تمامی شهرستان‌ها واحد یا مرکز آموزشی دارد، توانستیم به‌سرعت تمامی واحدها را برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده آماده کنیم.»
صالحی‌آرا با تاکید بر اینکه در کنار هماهنگی با تمامی واحدهای استان، بحث هماهنگی با ستاد بحران شهرستان‌ها را نیز داشتیم، اضافه کرد: «هرچند استان‌های همجوار اعلام آمادگی کرده‌اند که می‌توانند گروه‌های جهادی متشکل از دانشجویان و استادان را برای کمک‌رسانی به استان اعزام کنند، اما هنوز در این زمینه اعلام نیاز نشده است. در صورت اعلام نیاز، به‌ سرعت این اتفاق خواهد افتاد.»
زهرا رمضانی - یزدان محمدی، روزنامه فرهیختگان

پیوندهای سایت