دو روی سکه کرونا ویروس

 

حجت الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در یادداشتی با عنوان «دو روی سکه کرونا ویروس» تاکید کرد: پزشکان و پرستاران و کادرهای درمانی همچون رزمندگان دفاع مقدس در خط مقدم مبارزه با این بلای جهانی جان خود را در طبق اخلاص گذاشته اند. همچنین گروه های متعددی از دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه و بسیجیان و هیأت های مذهبی و اقشار مختلف مردم به صورت جهادی به تدارک و پشتیبانی در پشت جبهه، مخلصانه و بی هیچ چشم داشتی عشق و محبت خود را نثار هموطنان خود می کنند.
متن یادداشت دکتر کلانتری به این شرح است: ویروس کرونا در این روز ها به سرعت مرزها را در می نوردد و بدون هیچ ملاحظه ای از کشوری به کشور دیگر سفر می کند، جمعی را به کام مرگ فرو می برد، جمعی را راهی بیمارستان می کند و جمع بزرگ تری را خانه نشین. هنوز زود است که کسی بتواند به صورت دقیق، علمی و با یقین از سرانجام آن و پیامدهای جسمی، روحی، روانی، اقتصادی و حتی سیاسی آن برای کشورها و جامعه جهانی سخن قابل اعتماد و اقناع کننده ای بر زبان آورد. کشور عزیز ما نیز همانند عموم کشورهای درگیر ، از تاخت و تاز بی رحمانه این میهمان ناخوانده در امان نمانده است. ما نیز هر روز شاهد پرپر شدن جمعی از عزیزان خود و عزادار شدن خانواده ها و غم و اندوه دوستان و آشنایان هستیم. فارغ از آنچه در جهان پیرامون ما می گذرد، نویسنده این سطور در صدد آن است که فقط از یک زاویه اجتماعی به این موضوع بنگرد و از دو رویکردی که هموطنان عزیزمان در این روزها در خصوص شیوع ویروس کرونا در ایران، شاهد آن هستند، پرده برداری کند.
١- رویکرد همدردی، محبت، تلاش، ایثار و اقدام. در درون جامعه اسلامی و در میان شهروندان ایرانی این یک سنت نیکو و ارزش والا و مثال زدنی بوده است که هر گاه عضوی از جامعه به درد آمده است سایر اعضای جامعه بی درنگ احساس درد کرده و خود و دارائی و هست و نیستش را در طبق اخلاص گذاشته و به هموطنانش تقدیم کرده است، تا شاید ذره ای از غم و اندوه او بکاهد. دفاع مقدس بارزترین نمونه این ایثار و از خود گذشتگی در تاریخ معاصر ماست. سیل ها، زلزله ها، خشک سالی ها و حوادث ناگوار چه در مقیاس های بزرگ و چه در مقیاس های کوچک، همواره به صحنه های عشق و محبت و ایثار و از خود گذشتگی ایرانیان بدل شده اند. ایرانیان در این گونه حوادث بگونه ای درخشیده اند که جهانیان را به اعجاب و تحسین واداشته اند. امروز در موضوع کرونا جامعه ایرانی بار دیگر مشغول آفریدن صحنه هایی از حماسه همدردی و عشق و ایثار است. پزشکان و پرستاران و کادرهای درمانی همچون رزمندگان دفاع مقدس در خط مقدم مبارزه با این بلای جهانی جان خود را در طبق اخلاص گذاشته اند و گروه های متعددی از دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه و بسیجیان و هیأت های مذهبی و اقشار مختلف مردم در قالب گروه های جهادی به تدارک و پشتیبانی در پشت جبهه، مخلصانه و بی هیچ چشم داشتی عشق و محبت خود را نثار هموطنان خود می کنند. در این جا نگاه هموطنان به کرونا از نوع نگاه به یک آزمون و امتحان الهی است، همانند نگاه دیروزشان به ویروس صدام، ویروس صهیونیزم، ویروس ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان و داعش. بی گمان وقتی نگاه و بینش و اراده ای این چنینی در میان تودها پدید آید، پیروزی ملت قطعی است. از زاویه این نگاه می توان آینده ای نه چندان دور را از هم اکنون دید که آوازه حماسه ایرانیان در مبارزه با ویروس کرونا زبانزد جهانیان خواهد شد. این رویکرد بر خاسته از فطرت پاک الهی و ارزش ذی قیمتی است که اسلام و انقلاب اسلامی به ملت ما ارزانی داشته است.
۲- رویکرد هراس افکنی، یأس پراکنی، تخریب و دشمنی. این روی دیگر سکه کروناست که البته مرکز و خاستگاهش آن سوی مرزهاست، یعنی همانجا که مرکز ائتلاف، هم آغوشی، هم دوشی و کاسب کاری سلطنت طلبان، منافقین، ورشکستگان سیاسی و وطن فروشان حقیر با ترامپ و نتانیاهو و بن سلمان و داعش است. اینان که سالهاست انسانیت، شرف، مردانگی و ایرانی بودن خود را یکجا به ثمن بخس فروخته اند، در این معرکه نیز مشغول خوش رقصی و خود فروشی هستند. شبکه های بی بی سی انگلیسی، من و تو بهایی، ایران اینترنشنال و العربیه سعودی، صدای آمریکا، شبکه های تلویزیونی و اینترنتی صهیونیستی و صدها کانال اجتماعی و ماهواره ای دیگر که از ابتدای تأسیس در اختیار همین نوکران و جیره خواران بوده است، امروز نیز با همه ظرفیت و توان به بهانه ویروس کرونا به جان هموطنان افتاده اند و امواجی از هراس و یأس و دشمنی را نثار ملت ایران می کنند.
نابخردی و رذالت این قوم وطن فروش چنان به اوج رسیده که امروز بدتر از هر ویروس کشنده ای امنیت جان و روان عموم شهروندان خداجوی ایرانی را نشانه رفته اند. دروغ پراکنی، قلب واقعیت ها، یک کلاغ و چهل کلاغ کردن ها، تاریک نشان دادن آینده، هجمه بی امان به باورها و زیر ساخت های ایمانی و ارزش های ملی و اسلامی، امروز چون نقل و نبات توسط همین قوم خود فروخته نشخوار و به بهانه شیوع ویروس کرونا بر ذهن و زندگی هموطنان شلیک می شود. رفتار این قوم نشان می دهد که شکست های پی در پی آنان در طول چهل سال دشمنی با یک ملت آزاده، چنان آنان را به اوج استیصال رسانده که اکنون دیگر قادر به برنامه ریزی نیستند، منفعلانه سر در گریبان فرو برده و در صدد یافتن روزنه ای برای دشمنی و انتقام هستند. به نظر می رسد آنچه امروز از این قوم در موضوع کرونا دیده می شود، یک رفتار صد در صد منفعلانه و از سر استیصال است.
آنچه اما واقعیت های عینی جامعه ایرانی نشان می دهد، فرسنگها با آنچه در ذهن معیوب و رفتارهای رذیلانه این قوم خود نمایی می کند فاصله دارد. واقعیت آن است که در چشم مردم ایران، این قوم به دلیل همراهی با صدام و متجاوزین به خاک پاک میهن ، وطن فروش به دلیل همراهی و همدلی با رژیم صهیونیستی در ترور و شهادت دانشمندان هسته ای ایران، «دشمن وطن: به دلیل تشویق و همراهی با شیطان بزرگ در تحریم ظالمانه ملت ایران «خائن به ملت؛ و به دلیل شادی و پایکوبی در شهادت سردار دلها قاسم سلیمانی، ابی ناموس» شناخته می شوند. قبیله ای که سال ها با وطن خویش دشمنی کرده، وطن فروشی و خیانت به ملت خود را فریاد زده و بیگانه جانی را بر ناموس خود مقدم داشته، اکنون در دره بی آبرویی و بی اعتباری و استیصال گرفتار آمده است. در نگاه مردم با بصیرت ایران اسلامی، حلقه این قوم پیرامون ویروس کرونا و داد و فریادهای پی در پی آنان، به حلقه شغال های زار و نحیفی می ماند که گرداگرد لاشه گندیده ای جمع شده و ژوزه مرگ سر داده ند، این فریادها برای مردم با بصیرت ایران شناخته شده است و ذره ای در عزم و اراده آنان تأثیر نخواهد داشت. در این جا همه چیز حکایت از آن دارد که این مردم تصمیم گرفته اند همانگونه که ویروس پهلوی، ویروس صدام، ویروس ترامپ، ویروس بن سلمان و داعش را از سر راه خود بر داشتند، این بار نیز ویروس کرونا را شکست دهند و در تاریخ همچنان سر بلند و جاودانه بمانند. ان شاءالله.

پیوندهای سایت