وقت خوب مفاخر

محسن بوالحسنی: در کشور ما یکی از خلاهای بزرگی که در حوزه آموزش وجود دارد تبدیل نشدن آثار بزرگان و شخصیت‌ها به کتاب‌های درسی است و همین کاستی منجر به ایجاد فاصله غیرقابل توجیهی با مفاخر کشورمان می‌شود.

این فاصله گاهی چنان زیاد می‌شود که حتی دانشجویان ما از وجود مفاخر امروز فرهنگ و ادب یا به کل بی‌خبر هستند یا تنها اسمی از آنان شنیده‌اند و با آثار آنان آشنایی ندارند؛ مفاخری که حتی مرزهای ایران را در‌نوردیده‌اند و دریغ است که اهل علم و دانش سرزمین خودمان با این نام‌ها آشنا نباشند. همین اهمیت باعث شده دانشگاه آزاد اسلامی یکی از مراکز علمی کشور باشد که در کم کردن این فاصله گام نخست را برداشته و با پیشنهاد معاون فرهنگی اجتماعی این دانشگاه در واحدهای بسیار بزرگ و جامع، کانون‌های شهید بهشتی راه‌اندازی کرده تا در این واحدها به بحث‌های مطالعاتی در مورد آثار شهیدبهشتی پرداخته شود و در مراحل بعد نیز از آثار این شهیدگرانقدر در منابع درسی استفاده شود. در همین راستا اعضای شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی درباره شرایط و چگونگی برگزاری جایزه‌ای به نام باستانی‌پاریزی بحث و تبادل نظر کردند. این همایش سالیانه پس از مباحث کارشناسی در این جلسه تصویب شد و دی ماه قرار است این مراسم برگزار شود. همچنین مقرر شده این جایزه، هر سال در راستای نکوداشت مفاخر علمی و فرهنگی کشور و با هدف گسترش زبان و ادبیات فارسی و تاریخ، در سالروز درگذشت مرحوم باستانی‌پاریزی توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به فعالان حوزه ادبیات فارسی اهدا شود.
در همه دنیا معمول و ضروری است که نام بزرگان به نیکی یاد شود و با برگزاری سمینارها و نشست‌های تخصصی همواره این مفاخر را مورد خوانش‌های جدید قرار داد تا نه فقط نسل حاضر، بلکه نسل آینده نیز بیشتر و بهتر از گذشته با چهره‌های تاثیرگذار کشور آشنا شوند. زنده نگه داشتن نام یکی از استادان و مفاخر ملی و استانی، قدردانی از زحمات باستانی‌پاریزی و معرفی بیشتر این استاد فرهیخته از جمله اهداف این جایزه است. دوم دی سال گذشته و همزمان با سالروز تولد این چهره ماندگار کرمانی از فراخوان این جایزه رو‌نمایی شد و دوم دی امسال نیز قرار است اولین همایش جایزه باستانی‌پاریزی در موطن این چهره سرشناس ادبیات و فرهنگ ایرانی برگزار شود. بنا به گفته روابط عمومی جایزه باستانی‌پاریزی این مراسم قرار است با حضور جمع زیادی از استادان مطرح کشوری و بین‌المللی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان برگزار و در این مراسم از تمبر یادبود و تندیس گرامیداشت باستانی‌پاریزی رونمایی شود.
این جایزه در سه حوزه تاریخ، فرهنگ و ادب عامه و مردم‌شناسی آثار رسیده را داوری خواهد کرد و در نهایت برگزیدگان خود را می‌شناسد. زنده نگه داشتن نام و یاد مفاخر معاصر ایران، معرفی بیشتر و بهتر استاد باستانی‌پاریزی در مجامع علمی، ایجاد انگیزه و تشویق پژوهشگران حوزه تاریخ، ادب و فرهنگ ایران، ارتقای سطح کیفی تحقیقات تاریخی و ادبی، ایجاد تعامل بین دانشگاه آزاد اسلامی با مراکز معتبر ایران‌شناسی، تقدیر و تجلیل از مستشرقان و ایران‌شناسان و تلاش برای خلق پژوهش‌های فاخر در حوزه کرمان‌شناسی،‌ از جمله اهداف برگزاری این جلسه عنوان شده است. بابک آل‌طه، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان درباره برگزاری نخستین دوره «جایزه باستانی‌پاریزی» در واحد کرمان با تشریح برنامه‌های این همایش می‌گوید: «با توجه به اینکه یکی از سیاست‌های معاونت دانشجویی و فرهنگی و شورای راهبردی فرهنگی اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت میرزاده، توجه به مفاخر و بزرگداشت و تکریم افراد شاخص ملی و مذهبی است، این موضوع در قالب طرح‌های ماندگار فرهنگی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی می‌شود. جایزه باستانی‌پاریزی هم یکی از این طرح‌هاست که به مرحله اجرا گذاشته می‌شود.» دبیر هیات امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان با توجه به اهداف بزرگداشت مفاخر ایرانی در دانشگاه ادامه داد: «با توجه به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک محیط علمی و فرهنگی است و متقاضیان و جامعه هدف آن دانشجویان هستند، یکی از راهکارهای معرفی الگوهای ملی به جوانان برای کسب علم و دانش، توجه به چهره‌های علمی و فرهنگی است. بنابراین برگزاری چنین طرح‌ها و برنامه‌هایی می‌تواند نقش مهمی در این راستا داشته باشد.» آل‌طه با تاکید بر اهمیت تجلیل از مستشرقان و ایران‌شناسان این کار را باعث زمینه‌سازی برای معرفی بهتر دانشگاه آزاد اسلامی در سطح بین‌الملل دانست. آل‌طه به مفاخری مثل باستانی‌پاریزی اشاره می‌کند و می‌گوید: «مرحوم باستانی‌پاریزی به‌طور عام یکی از مورخان و محققان به نام تاریخ و فرهنگ ایران و استان کرمان به‌طور خاص است و ما پس از بررسی‌ها در شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تصمیم گرفتیم که جایزه‌ای برای زنده نگه‌داشتن یاد و نام استاد باستانی‌پاریزی در نظر گرفته شود. این استاد عالیقدر یکی از شخصیت‌هایی است که همواره در طول عمر کاری خود سعی کرده تاریخ و فرهنگ مردم کرمان را زنده نگه‌ دارد. بنابراین اقدام دانشگاه آزاد اسلامی برای در نظر گرفتن جایزه باستانی‌پاریزی در راستای توجه به چهره‌های فرهنگی، تعریف یک طرح ماندگار فرهنگی در استان کرمان و توجه به تاریخ، فرهنگ و ادبیات عامه این استان است.»

پیوندهای سایت