نشریه های دانشجویی اثرگذار و جریان‌ آفرین باشند

۰۲ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۶ کد : ۱۷ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۸
نشریه های دانشجویی اثرگذار و جریان‌ آفرین باشند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد که نشریه های دانشجویی باید بتوانند اثربخشی اجتماعی خاصی داشته و جریان‌آفرین باشند.
اختتامیه سومین جشنواره سراسری نشریه های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، مسئولان دانشگاهی و استانی و دانشجویان برگزیده در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد برگزار شد.
در این آیین، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی که از طریق ویدئو کنفرانس با شرکت‌کنندگان سخن می‌گفت، اظهار‌ کرد: تربیت نیروی انسانی، تولید دانش و حل مسئله سه رکن اصلی دانشگاه آزاد اسلامی است که در کنار این سه، رکن چهارمی به نام تعالی فردی و اجتماعی وجود دارد.
دکتر محمدمهدی طهرانچی ادامه داد: نماد تعالی فردی و اجتماعی در نشریه های دانشجویی تبلور خاصی دارد و جایی که دانشجو دست‌ به قلم می‌شود از یک‌ طرف مهارت و دانش اجتماعی خود را به منصه ظهور می‌نشاند و از سوی ‌دیگر برای محیط دانشگاه اثر سازنده‌ای دارد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: حرکت نشریه های دانشجویی، یک حرکت اصیل در کار فرهنگی است و باید جدی گرفته شود. دانشگاه آزاد اسلامی به‌ عنوان یک دانشگاه اجتماعی، رسالت‌های اجتماعی فراوانی دارد و در عرصه تولید اندیشه و مباحثی که در متن و حاشیه نشریه های دانشجویی مطرح می‌شود باید بتوانند اثربخشی اجتماعی خاصی داشته باشند.
او خاطرنشان کرد: نشریه های دانشگاهی باید مانند معلمان و استادان دانش اجتماعی، فعال، سازنده و اثرگذار باشند و از این منظر بسیار حائز اهمیت است.
طهرانچی، خطاب به شرکت‌کنندگان در جشنواره نشریه های دانشجویی اظهار کرد: اگر در کشور ما نسبت به برخی از کشورها، رسانه‌های مکتوب چندان رونقی ندارند، به ‌دلیل ضعف در حوزه های آموزش و عمل است.
عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: اگر در دانشگاه به نشریه های دانشگاهی خوب پرداخته شود، این توجه تضمین می‌کند که طی سال‌های بعد، در کشور نشریه های مکتوب قوی داشته باشیم. اگر در دانشگاه نسبت به این مهم اهمیت لازم را ندهیم در سال‌های بعد موجب خسارت می‌شویم.
او اضافه کرد: تا دیروز، خبر رکن اصلی نشریه بود. امروز اما تحلیل رکن اصلی نشریه است. خبر به راحتی و به سرعت در فضای مجازی منتشر می شود اما چیزی که جای خالی آن در نشریه ها احساس می‌شود و می‌توان در جشنواره‌ها به آن بیشتر پرداخت، قدرت تحلیل، اثرگذاری و جریان‌آفرینی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویان توصیه کرد که در کنار قدرت تحلیل به اخلاق حرفه‌ای نشریه ها توجه خاصی داشته باشند.

تاکید دکتر کلانتری بر انتشار نشریه‌های ساده با محتوای هدایتگر
به گزارش خبرنگار آنا، در ادامه این آیین، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشجویان برگزیده سومین جشنواره نشریه های دانشجویی در این مقطع تاریخی به رسالت خود عمل کردند و دست به قلم شدند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر ابراهیم کلانتری افزود: در یک دوره، از نشریه دانشجویی در کشورمان خبری نبود و افراد زیادی برای انقلاب ‌اسلامی به دلیل یک دست نوشته، زیر شکنجه به شهادت رسیدند. امروز اما در حالی که ۴۰ سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد، به برکت انقلاب هزاران نشریه گوناگون در دانشگاه‌ها منتشر می‌شود.
او خاطرنشان کرد: یکی از مشوقان و مروجان اصلی شکل‌گیری نشریه های دانشجویی در دانشگاه‌ها، مقام معظم رهبری بودند. به همین منظور در نخستین جشنواره نشریه های دانشجویی، همه شرکت‌کنندگان در جشنواره به دیدار رهبر معظم انقلاب رفتند و به رهنمودهای سازنده ایشان گوش دادند.
عضو هیأت رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: تولید نشریه باعث می‌شود دانشجو برای یک عرصه وسیع اجتماعی تمرین کند و آماده شود. همچنین نویسندگی و تقویت این روحیه به بالارفتن کارآمدی اجتماعی و معاشرت‌های فردی دانشجویان کمک می‌کند.
کلانتری خطاب به مسئولان دانشگاه و دانشجویان بیان کرد: در حوزه نشریه های دانشجویی، از تشریفات کم کنید و به محتوا و عمق مسائل بپردازید. نشریه‌های ساده و کم‌ هزینه با محتوای هدایتگر و پیام‌آور، اثرگذاری بسیار زیادی دارند.
دکتر رضا نصیری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی نیز با ارائه گزارشی جامع از رزومه داوران نشریه های دانشجویی گفت: برای اینکه نشریه های دانشجویی موفق شوند باید حرفی برای گفتن داشته باشند.
در این جشنواره ۱۱۵ نفر برگزیده در ۳۹ کد رشته از استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان‌شرقی، آذربایجان غربی، هرمزگان، تهران، قزوین، همدان، ایلام، یزد، زنجان، قم، فارس، مازندران، کردستان و خراسان رضوی در سه بخش آثار، نشریه های برتر و مقاله های ویژه، رتبه های نخست تا سوم را به خود اختصاص دادند و شماری هم شایسته تقدیر شدند.


نظر شما :