دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد

۰۲ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۹ کد : ۱۸ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۵۲
دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه معاونت فرهنگی و دانشجویی، یک معاونت رکنی است تاکید کرد: دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آیین تکریم و معارفه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که در سازمان مرکزی برگزار شد، با تأکید بر اهمیت تربیت و مسائل فرهنگی در اجتماع، گفت: خدا را شاکریم در زمانی زندگی می کنیم که امر فرهنگ والا در اجتماع بسیار مشهود است و امامین انقلاب در 40 سال گذشته به نیکی پرچم انقلاب اسلامی را راهبری کرده اند.
او ضمن قدردانی از تلاش‌های حجت‌الاسلام دکتر کلانتری در زمان مسئولیت در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: بحث فرهنگ از اجزای تفکیک‌ناپذیر دانشگاه است. دکتر کلانتری نیز با نگاه عمیق به موضوع فرهنگ، مسئولیت خود را به نحو احسن در دانشگاه انجام داده‌اند. امروز با توجه به شرایط پیش آمده و تحول اجتماعی و محیطی که در تمامی دنیا حاکم است، باید معاونت فرهنگی و دانشجویی با اتخاذ برنامه ریزی و سیاستگذاری های لازم، علاوه بر فضای حقیقی در فضای مجازی نیز حضور فعال داشته باشد و علاوه بر فضای حقیقی در دیگر فضاها نیز استمرار یابد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه حضور عالمانه دکتر کلانتری در دانشگاه آزاد اسلامی همواره در یادها خواهد ماند، افزود: در زمان مسئولیت دکتر کلانتری در معاونت فرهنگی و دانشجویی، کارهای بزرگی در دانشگاه صورت گرفت که هیچگاه فراموش نخواهد شد.
طهرانچی با تأکید بر اهمیت فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه، خاطرنشان کرد: مفهوم دانشگاه در غرب اونیورسیته بود که در عمق آن یک نزاع وجود دارد. عده ای دانشگاه را کانون فرهنگ و عده ای دیگر آن را کانون علم می دانند. این دو مفهوم در هم تنیده است، به طوری که اساسا قابل تفکیک نیست. در واقع دانشگاه در غرب به نهادی تبدیل شده بود که در متن خود یک هسته درونی و یک پوسته بیرونی دارد. در هسته درونی، دانش و فرهنگ وجود داشت و در پوسته بیرونی سه مقوله فناوری، اجتماعی و اقتصادی وجود داشت.
او با یادآوری اینکه علم و فرهنگ دو بال دانشگاه به حساب می آیند، ادامه داد: بر این اساس، کار معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه بسیار با اهمیت است و این معاونت یک معاونت رکنی است.
طهرانچی با بیان اینکه در دانشگاه تقلیدی، علم و فرهنگ نیز تقلیدی است، اضافه کرد: اگر دانشگاه به عنوان نهاد برآمده از مدرنیته، علم را از غرب تقلید کند، سبک زندگی غرب را نیز ترویج خواهد کرد. خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی یکی از نعمات بزرگ ما این بود که دانشگاه از تقلید غرب آزاد و به عنوان مولد شناخته شد. بنابراین دانشگاه باید مولد علم و فرهنگ باشد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه دانشگاه تراز انقلاب اسلامی باید در حوزه علم و فرهنگ مولد باشد، توضیح داد: بر این اساس، دانشگاه مولد باید بسترساز برای تربیت نیروهای انقلابی و اسلامی بوده و سبک زندگی اسلامی را ترویج کرده و قوه عاقله کشور را تربیت کند.
او با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه یک موضوع اضافه تعلیقی نیست، گفت: این معاونت یک معاونت متنی است که در مفهوم دانشگاه جا دارد. اگر مسئولان معاونت فرهنگی و دانشجویی این حوزه را درست مدیریت نکنند، فضای دانشگاه فرهنگ تقلیدی را دیکته خواهد کرد. البته آنچه در زمان مسئولیت دکتر کلانتری انجام شد، بسیار عالمانه بود. کار در این حوزه با یک سند آغاز و با مجموعه اقدامات درستی به سرانجام رسید.
طهرانچی ادامه داد: هرچند در شرایط حاضر به دلیلی تغییر و تحول اجتماعی، باید در سند راهبردی فرهنگی و دانشجویی بازبینی شود تا اقدام های معاونت فرهنگی و دانشجویی با شدت و حدت در تمامی فضاهای موجود ادامه یابد. مدیران این حوزه باید یک فضای جدید ترسیم کنند تا اهداف دانشگاه محقق شود.
دکتر طهرانچی همچنین ضمن خیرمقدم به دکتر جهان بین سرپرست جدید معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: دکتر جهان بین با تألیف های گوناگون در حوزه فرهنگ، نگاه عالمانه‌ای به این حوزه دارد. دکتر جهان بین همچنین در حوزه فرهنگ انقلابی و اسلامی کاملا متخصص، کارشناس و اهل نظر است و نگاه عمیقی به حوزه فرهنگی و تمدن اسلامی دارد و امیدوارم در ادامه این راه که مسئولیت بسیار سنگینی است، موفق باشد.


نظر شما :