دکتر لشگری: اپلیکیشن ورزش همگانی در دانشگاه آزاد اسلامی راه اند ازی می شود

۰۲ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۳:۳۵ کد : ۲۰ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۶۸
دکتر لشگری: اپلیکیشن ورزش همگانی در دانشگاه آزاد اسلامی راه اند ازی می شود

معنا و مفهوم تعطیلی چند ماهِ سالن‌ها و اماکن ورزشی را افرادی بهتر درک می کنند که تمامی روز خود را به امید دو ساعت ورزش خالی از دغدغه‌های روزمره سپری می‌کنند. این روزها کرونا ویروس نه تنها کسب و کار و آموزش حضوری را مغلوب خود ساخته بلکه ورزش و فرهنگ را تحت تأثیر قرار داده است. در همین راستا با دکتر «امیرعباس لشگری» رئیس مرکز ورزش و تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش، از تأثیر کرونا ویروس و اقدام هایی که برای سلامت ورزشکاران و جامعه ورزشی کشور شده است، می‌گوید.

آنا: تأثیر کرونا بر آموزش دروس تربیت‌بدنی و نحوه ارزیابی آن چه بود؟
لشگری: در پی شیوع کرونا ویروس آموزش به‌ صورت الکترونیکی پیگیری شد که دانشگاه آزاد اسلامی با عنایت دکتر طهرانچی، در بین دانشگاه علوم پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از بهترین‌های آموزش عالی بود. در این دوران کلاس‌های تئوری علوم ورزشی و تربیت‌بدنی به ‌صورت الکترونیکی برگزار شد. بخش عملی آن نیز پس از اتمام امتحان های پایان‌ترم دانشجویان بر اساس وضعیت بیماری کرونا در کشور تصمیم گیری خواهد شد. در همین راستا اتاق فکری با حضور مدیران گروه‌های تربیت‌بدنی استان تهران و البرز به همراه استادان برجسته رشته تربیت‌بدنی برای بررسی برگزاری دروس تربیت‌بدنی عمومی به‌صورت غیرحضوری تشکیل شد. خروجی اتاق فکر این بود ویدئوهایی برای آموزش درس تربیت‌بدنی عمومی که به‌ طور کلی دروس آنها شامل آمادگی جسمانی است، به صورت غیرحضوری برگزاری شود..
با توجه به اینکه زمان پایان شیوع ویروس کرونا در جامعه مشخص نیست از همین رو لازم است برای ارزیابی علوم ورزشی یک جایگزین مناسب داشته باشیم. به همین دلیل طراحی و ساخت اپلیکیشن ورزش همگانی، از جمله کارهایی است که در حال پیگیری آن هستیم و در صورت وقوع آن، تحول بزرگی در ورزش همگانی و عمومی صورت خواهد گرفت.
در خصوص ساخت این اپلیکیشن با همکاران علم و فناوری و آی تی دانشگاه آزاد اسلامی رایزنی‌هایی شده و در طراحی ابعاد مختلف آن اقدامات قابل‌ ملاحظه‌ای صورت گرفته است. این اپلیکیشن روی تلفن‌های همراه نصب و عملکرد ورزشی دانشجویان ارزیابی می شود.

آنا: در خصوص تأثیر کرونا بر ادامه فعالیت‌های ورزش توضیح بفرمائید.
لشگری: تأثیر کرونا ویروس بر تمامی اقشار از جمله جامعه ورزش مشهود است. تا بهمن‌ پارسال و پیش از شیوع کرونا ویروس در کشور، تمامی مسابقه های ورزشی در حال برگزاری بود. با شیوع ویروس و افزایش شمار مبتلایان، به منظور قطع زنجیره انتقال از چهارم اسفند برگزاری تمامی مسابقه های ورزشی به حالت تعلیق درآمد. در اواخر فروردین‌ با نظر رئیس جمهوری و در ستاد ملی مبارزه با کرونا و متصدیان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام شد که می‌توان ورزش را به‌صورت پلکانی در استان‌هایی که وضعیت آنها سفید است بازگشایی کرد. در گام نخست ورزش‌های غیربرخوردی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی شدند.

آنا: ورزشکاران حرفه‌ای در این دوران چه گونه می‌توانند به تمرینات خود ادامه دهد؟
لشگری: کرونا ویروس می‌تواند روی ورزشکاران به ‌ویژه حرفه‌ای ها، عوارضی را به جا بگذارد که هنوز ناشناخته‌ است. از همین رو باید ورزشکاران حرفه‌ای و ملی به ‌عنوان استعدادهای برتر رشته‌های ورزشی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند تا به این ویروس آلوده نشوند.

آنا: چه برنامه‌ای برای ادامه ورزش‌های همگانی و توسعه در دوران کرونا و پساکرونا دارید؟
لشگری: در ستاد مقابله با کرونا در ورزش معتقد هستیم که ورزش به ‌ویژه ورزش همگانی به‌ هیچ‌ عنوان نباید تعطیل شود. در همین راستا برنامه‌هایی برای ورزش در خانه طراحی و ساخته‌ شد. این برنامه‌ها در صداوسیما پخش می‌شود و خانواده‌ها را به‌ سوی ورزش در خانه ترغیب کند. ورزش در خانه، کاری سخت است که با توجه به شرایط شیوع کرونا ویروس در کشور، باید انجام شود. متأسفانه شاید برخی از خانواده‌ها راغب به این امر نباشند اما ما به ‌عنوان پزشکان این عرصه توصیه می‌کنیم برای حفظ سلامتی خود، روزانه دست کم ۲۰ دقیقه پیاده‌روی یا حرکات نرمشی داشته باشند. همچنین باید برای دوران پساکرونا در حوزه ورزش همگانی برنامه‌ریزی کنیم. با توجه به تاخت‌وتاز کرونا ویروس زمان فرارسیدن دوره پساکرونا مشخص نیست و نمی‌دانیم آینده چه خواهد شد. بنابراین ما پزشکان ورزشی معتقد هستیم که نباید ورزش را تعطیل کرد. در این شرایط لازم است سبک زندگی خود را تغییر دهیم و با وجود محدودیت‌ها، ورزش خود را ادامه دهیم. در این حوزه بزرگان ورزشی می‌توانند برنامه‌های خوبی را تعریف کنند. این برنامه‌ها باید در مکان های امن همانند خانه‌ها شدنی باشد که افراد جامعه دچار اضافه‌وزن و چاقی و کم‌تحرکی نشوند. تمامی افراد جامعه با انجام فعالیت‌های تربیت‌بدنی و ورزش می‌توانند خود را سالم و قبراق نگه دارند.

آنا: در این دوران ورزشکاران حرفه‌ای در کجا می‌توانند ورزش کنند؟
لشگری: اماکن ورزشی موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند و ورزشکاران حرفه‌ای و ملی باید در سامانه‌ای که از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام‌ شده اطلاعات باشگاهی خود را ثبت کنند. در زمان ثبت اطلاعات باشگاه‌ها در سامانه وزارت بهداشت، باید تمامی پروتکل‌های بهداشتی خوانده و مورد تأیید نماینده آن سالن ورزشی و باشگاه قرار گیرد. پس‌از آن یک کد پیگیری و کد بازگشایی در سامانه salamat.orj دریافت می‌کنند که می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. اماکن ورزشی اگر در نظارت‌هایی که انجام می‌شود پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند، پس از اخطار به مدت یک هفته تا یک ماه پلمپ خواهند شد و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، امکان بازگشایی دوباره آنها وجود دارد.

آنا: تکلیف المپیاد بازی‌های الکترونیکی و رقابت‌های ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی چه شد؟
لشکری: المپیاد بازی‌های الکترونیکی و رقابت‌های ورزشی دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی، طراحی و دستورالعمل آن تهیه و حتی جوایز مسابقه ها مشخص‌شده است. تمامی این اطلاعات به‌ محض تأیید دکتر طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قابل‌ اجراست. دانشجویان کارمندان، استادان و اعضای هیات‌علمی به همراه خانواده خود می‌توانند در این دوره از مسابقه ها شرکت کنند. البته پیش‌بینی می‌شود بیشتر شرکت‌کنندگان آن از دانشجویان باشند. در نظر داریم پس از برگزاری امتحان های پایان‌ترم دستورالعمل المپیاد بازی‌های الکترونیکی و رقابت‌های ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی را به واحدهای دانشگاه ابلاغ کنیم.

آنا: برگزاری مسابقه های مجازی در دوران پساکرونا نیز ادامه خواهد داشت؟
لشکری: بله؛ بر اساس تأکید دکتر طهرانچی در حوزه آموزش مجازی پس از ویروس کرونا نباید به عقب برگردیم. آموزش مجازی در دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به سایر دانشگاه‌ها عملکرد بهتری داشته و این موفقیت در سایه همت رئیس دانشگاه به ‌دست‌آمده است. بسیاری از واحدهای دانشگاهی در حوزه فضای فیزیکی برای آموزش با مشکل مواجه هستند که آموزش مجازی در این حوزه می‌تواند کمک بسزایی کند. همچنین برخی از دانشجویان برای ادامه تحصیل از شهری به شهر دیگر می‌روند که در این حوزه نیز آموزش مجازی می‌تواند رفت‌وآمدها را کاهش دهد.
آموزش از راه دور همچنین می‌تواند کمک بسزایی در جذب دانشجویان خارجی کند. امتحان های ارزیابی این دانشجویان به‌ صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد و از همین رو تمایل زیادی برای حضور و ادامه تحصیل در دانشگاه ایجاد می‌ شود. از طرفی مدرک معتبر دانشگاه آزاد اسلامی، مورد تأیید بسیاری از دانشگاه‌های سراسر دنیاست. لذا این امر انگیزه‌ای برای دانشجویان اتباع خارجی و ایرانیان مقیم خارج می‌شود تا در دانشگاه آزاد اسلامی ادامه تحصیل دهند. معتقدیم به‌ هیچ‌ عنوان نباید آموزش متوقف شود؛ یکی از مباحث آموزش نیز ارزیابی آن است. دانشجویان باید در پایان‌ترم مورد ارزیابی قرار بگیرند. از همین رو لازم است دانشگاه برای برگزاری امتحان های مجازی ترم آتی، برنامه‌ریزی کند و زیرساخت‌های خود را ارتقا دهد تا دانشجویان بدون کوچک‌ترین دغدغه‌ای در یک ارزیابی سالم شرکت و واحدهای درسی خود را پاس کنند.

آنا: در حوزه ورزش حرفه‌ای در سال جاری شاهد تحولی خواهیم بود؟
لشکری: شورای عالی ورزش در دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست دکتر محمدمهدی طهرانچی برگزار و سیاست‌گذاری کلان حوزه ورزش دانشگاهی انجام می‌شود. بر اساس تصویب شورای عالی ورزش دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه در ۱۹ رشته ورزشی (۱۱ رشته ویژه آقایان و ۹ رشته برای بانوان) تیم داری و در مسابقات لیگ برتر شرکت خواهد کرد. این تیم‌ها تحت عنوان اعضای تیم باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقه ها شرکت می‌کنند. امسال دانشگاه آزاد اسلامی در ۱۹ رشته (کشتی فرنگی، کشتی آزاد، سنگ‌نوردی، دوچرخه‌سواری، دومیدانی، تیراندازی، کاراته تکواندو ووشو و غیره) تیمداری خواهد کرد. فقط یک تبصره وجود دارد؛ آیا امکان برگزاری مسابقه ها در این رشته‌ها در کشور وجود دارد و فدراسیون‌های مربوطه می‌توانند با شرایط موجود کشور، لیگ را برگزار کنند یا خیر؟ اگر مسابقه ها برگزار شود در این رشته‌های شرکت خواهیم کرد. اگر هم در رشته‌ای برگزاری مسابقه ها و لیگ لغو شود؛ موضوع را در شورای عالی ورزش مطرح خواهیم کرد و رشته‌ دیگری را که امکان برگزاری مسابقه آن وجود دارد، جایگزین می‌کنیم.

آنا: در خصوص اعضا و کادر فنی تیم‌های حرفه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی توضیح دهید.
لشگری: استفاده حداکثری از ظرفیت‌های دانشجویی، کارکنان و اعضای هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی در باشگاه فرهنگی ورزشی این دانشگاه از اولویت‌های ماست. اکنون بسیاری از سرمربیان و بازیکنان این دانشگاه از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی هستند.
باید از پتانسیل نیروهای خلاق و فعال و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در تیم‌های باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی استفاده شود. همه ساله مسابقه های استانی و کشوری ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود که مقرر شده از مقام‌های اول، دوم و سوم کشوری استعدادیابی شود و آنان جذب تیم‌های باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی شوند. جذب دانشجویان در باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی، انگیزه مضاعفی برای دانشجویان ورزشکار است. این باشگاه همچنین یک مشوق مالی برای دانشجویان به شمار می آید.
دانشجویان ورزشکار که در مسابقه ها شرکت و کسب مقام می کنند از تخفیف شهریه برخوردار خواهند شد. همچنین این دانشجویان می‌توانند در باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی قرارداد امضا کنند و بدین ترتیب کسب درآمد برای آنان محقق می‌شود. در حوزه ورزش با مدارس سمای دانشگاه آزاد اسلامی همکاری خوبی داریم. در این همکاری قهرمانان و استعدادهای ورزشی مدارس به‌ باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه معرفی می‌شوند تا به همراه پرورش استعدادها، آنان نیز در صورت داشتن شرایط لازم، امکان حضور در تیم‌های حرفه‌ای را داشته باشند.
محدثه حسینی- خبرگزاری آنا


نظر شما :