دکتر جهان بین در نشست خبری تشریح کرد

جزئیات برگزاری اولین رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی

۲۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۶:۰۲ کد : ۳۱۲ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۴۹
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی جزئیات برگزاری اولین رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی را تشریح کرد.
جزئیات برگزاری اولین رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، نشست خبری اولین رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی دانشگاه آزاد اسلامی صبح امروز با حضور دکتر فرزاد جهان‌بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر سیدکاظم یکانی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی و دکتر مهدی اقراریان رئیس دبیرخانه رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

دکتر جهان‌بین در ابتدای این نشست گفت: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم، هدف غایی انقلاب را تحقق تمدن نوین اسلامی و تمهید طلوع خورشید ولایت عظمی بیان کردند. برای تحقق تمدن نوین اسلامی نیازمند دانشگاه تمدن‌ساز هستیم و دانشگاه برای تمدن‌سازی باید علاوه بر تربیت نیروی انسانی در تراز تمدن نوین اسلامی، تولید نظریه نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: تحقق دانشگاه تمدن‌ساز نیازمند ابزارهایی است که مهم ترین آن، آزادی است، چرا که بدون آزادی، دستیابی به رشد عقلانیت و نوآوری مقدور نخواهد بود. آزادی اولین حق خدادادی به بشر است. البته زمانی که بستر آزادی فراهم شود، ممکن است عده ای درشت‌گویی کنند یا عده‌ای عجز در سخن داشته باشند. بنابراین حاکمیت باید زمینه را طوری فراهم کند تا آزادی به کمال برسد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی منطق و اخلاق را دو عنصر مهم در آزادی عنوان کرد و گفت: فضای دانشگاه باید به گونه‌ای مدیریت شود که بستر برای به میدان آمدن تمامی سلایق، علایق و اندیشمندان در بیان نظرات فراهم شود.

دکتر جهان‌بین خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال پرورش عقلانیت است و باید زمینه استماع و شنیدن عمیق افکار فراهم شود تا همه علایق و سلایق و افکار بدون محدودیت اظهارنظر کرده و نظرات آنها نیز نقد کارشناسانه شود. از این رو رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی در معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی طراحی شد که مرحله استانی آن امروز به پایان می رسد و رقابت های ملی از نیمه دوم فروردین ماه آغاز خواهد شد.

وی افزود: دانشگاه محل آزمون و خطای دانشجویان است و اگر فضای دانشگاه برای اظهارنظر و نقد آرا و افکار دانشجویان فراهم نباشد، نسل تربیت‌شده رشدیابنده نخواهد بود. خوشبختانه دکتر طهرانچی نگاه مثبت و حمایت‌گر نسبت به برگزاری کرسی های آزاداندیشی دارد و اگر حمایت و باور ایشان نبود، برگزاری چنین رویدادی در دانشگاه آزاد اسلامی ممکن نمی‌شد.

دکتر جهان بین با بیان اینکه هدف از برگزاری کرسی های آزاداندیشی را ایجاد فضای آزاد اندیشه و فکر در محیط دانشگاه است، گفت: برد و باخت در کرسی‌های آزاداندیشی به هیچ وجه مطرح نیست و با توجه به تأکید بر تخصص‌گرایی در برگزاری رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی، شش حوزه سیاسی، هنر و معماری، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سلامت در نظر گرفته شده تا دانشجویان براساس تخصص و علاقه خود، در یک حوزه تخصصی شرکت کرده و اظهارنظر کنند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در برگزاری رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی، بر استفاده از واژه «کرسی‌های آزاداندیشی» که بارها توسط مقام معظم رهبری عنوان شده است، تأکید داشته ایم. همچنین به جای استفاده از واژه «مخالف»، از کلمه «منتقد» استفاده کرده‌ایم، چرا که معتقدیم هر منتقدی مخالف نیست و اگر کسی نسبت به موضوعی انتقاد دارد، نشان از مخالف بودن وی نیست. امیدوارم با اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه برگزاری کرسی های آزاداندیشی، بتوانیم پیشرو بوده و گام های مهمی در این مسیر برداریم تا موجب رشد و شکوفایی جامعه علمی شویم.

در ادامه، دکتر سیدکاظم یکانی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی گفت: با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری نسبت به کرسی‌های آزاداندیشی،بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری در این حوزه در شورای علمی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت و ساختار کرسی‌های آزاداندیشی به شکل نظام‌مند برای اولین بار در سطح دانشگاه آزاد اسلامی تعیین شد.

وی افزود: بر این اساس، ساختار کرسی‌های آزاداندیشی شامل ارکان موافق، منتقد، داور، کارشناس مجری و تیم‌های پشتیبانی‌کننده علمی و فنی است. داوران و کارشناسان متشکل از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی خواهند بود که نظرات موافقان و منتقدان کرسی های آزاداندیشی را مورد ارزیابی قرار داده و نمره‌دهی و امتیازبندی می‌‍کنند.

دکتر یکانی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات قابل توجه در برگزاری اولین رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی، امکان ارائه گزاره ها و موضوعات کرسی ها توسط دانشجویان است تا با ایجاد این فضا، بتوانیم دغدغه دانشجویان را دریافت کرده و در جهت رفع آنها اقدام کنیم. علاوه بر این، گزاره هایی در محورهایی شش‌گانه نیز توسط شورای علمی به ثبت رسیده و دانشجویان می توانند از بین این موضوعات و گزاره ها انتخاب کنند.

در ادامه این نشست دکتر مهدی اقراریان رئیس دبیرخانه رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی با اشاره به تعداد تیم‌های شرکت‌کننده در این رویداد ملی، گفت: 1456 تیم چهارنفره از سراسر کشور در نخستین رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی ثبت‌نام کرده‌اند که هر تیم شامل دو نفر شرکت‌کننده و دو نفر پژوهشگر و پشتیبان محتوایی است.

وی تصریح کرد: امروز با پایان یافتن مرحله استانی، 336 تیم برگزیده براساس سهمیه‌بندی استانی و موضوعات و محورهای شش‌گانه، به مرحله ملی راه می یابند.

دکتر اقراریان از مشارکت 800 نفر از اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش داوری و کارشناس مجری اولین رویداد ملی کرسی‌های آزاداندیشی خبر داد و افزود: از نیمه دوم فروردین‌ماه تیم‌های حائز امتیاز براساس رتبه‌بندی استانی، در مرحله ملی رویداد که در تهران برگزار خواهد شد، حضور خواهند یافت.

انتهای پیام/


نظر شما :